Owsica


Owsica należy do najbardziej rozpowszechnionych i łatwo wykrywalnych robaczyc, która bardzo łatwo rozpowszechnia się w środowisku. Najczęściej zakażenie szerzy się w przedszkolach, szkołach i w środowisku rodzinnym i występuję wyłącznie u ludzi.

Pasożyty, zwane owsikami, butują w jelicie ślepym, samice mają długość około 1cm, samce maja na tyle małe rozmiary, że są trudno zauważalne gołym okiem. Samica owsika żyje około 4 tygodni, potem wychodzi na zewnątrz odbytu, pełza po skórze krocza odkładając jaja i potem ginie. Larwy rozwijają się w ciągu kilku godzin. Można zarazić się w sposób pzrenoszenia jaj z odbytu do ust za pomocą brudnych rąk. Zarażać się można wielokrotnie. Sprzyja temu obgryzanie paznokci, ssanie palców, zarażone przednioty, czyli ręczniki, bielizna, produkty żywnościowe.

Najczęstrzym objawem owsicy jest świąd odbytu i sromu, zwłaszcza wieczorem, a także znalezione jaja owsika w okolicy odbytu. Ciężko wykrywalne są one poprzez badanie kału.

W celu uleczenia się od owsików można stosować leki doustne zarówno jak i czopki doodbytnicze. Do leków przeciwrobaczych należą między innymi vermox i pyrantel. Żeby skutecznie uleczyć się od oswików trzeba leczyć całą rodzinę razem. Bo inaczej będziecie się zarażac w kółko.Trzeba dobrze dbać o higienę, często prać i pracować bieliznę. Spać najlepiej w obcisłych majtkach, krótko obcinać paznokcie, bardzo często myć ręce i okolicę odbytu https://pl.wikipedia.org/wiki/Parazytoidy.

Niestety kobiety w ciąży, karmiące piersią i dzieci w wieku do 2 nie będą mogły zażyć farmaceutycznych środków przeciwko pasożytom, bo mogło by to bardziej zaszkodzić jak pomóc. Są jednak kilka sposobów naturalnych, które pomogą się pozbyć tego zarazka. Przede wszystkim jest to jedzenie czosnku i cebuli, na co może sobie pozwolić kobieta w ciąży ale nie karmiąca ani malutkie dziecko. Dla pozostałych można doradzić picie wyciskanego soku z granatu zmieszanego z marchewkowym, a także picie 2 łyżek oliwy z oliwek codziennie, co pomoże wypłukać bakterię z układu pokarmowego.

Rate this post