Lista 72 produktów w diecie Dukana


Przed rozpoczęciem diety proteinowej, warto przeanalizować listę 72 kluczowych produktów żywnościowych, jakich będziesz używać w trakcie kuracji odchudzającej, opracowanej przez Pierre’a Dukana. Wiadomo, że na początku, w I i II fazie diety, spectrum możliwości jest bardzo zawężone. Nie każdy potrafi wytrwać jedynie na komponentach białkowych, z niewielkimi dodatkami, ściśle określonych węglowodanów. Później ten wachlarz znacznie bardziej się rozbudowuje. Lista produktów żywnościowych korzystnych w diecie Dukana, wcale nie jest taka mała, a odrobina wyobraźni i wiedzy na temat włączania kolejnych jej elementów, spowoduje, że dieta z biegiem czasu staje się, coraz bardziej urozmaicona https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15795346. Każdy z tych składników posiada bardzo wysoką zawartość wartościowych białek.

Przede wszystkim to bardzo bogata rozmaitość chudego mięsa:

  • wołowina – polędwica, schab, stek, podroby wołowe,
  • cielęcina – podroby cielęce, (nerki, serce, wątroba),
  • chude mięso drobiowe (kurczak i indyk),
  • dziczyzna ( mięso z bażanta, kuropatwy, dzikiej kaczki, zająca, sarnina),
  • owoce morza: kraby, krewetki, kalmary, ostrygi, małże, przegrzebki.

Ważne, aby w diecie nie zabrakło ryb tj.: dorsz, morszczuk, mintaj, halibut, śledź, pstrąg, okoń, łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki, czy kawior.

Można spożywać jaja m.in. kurze, przepiórcze http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0010/74746/E90711.pdf. Jeżeli chodzi o nabiał, preferowane są beztłuszczowe produkty mleczne, sery, jogurty, odtłuszczone mleko w proszku.

Co do białka roślinnego, warto zaopatrywać się w:

  • produkty sojowe – ser tofu,
  • warzywa tj. karczoch, szparagi, buraki, brokuły, bakłażany, cukinia, kapusta – czerwona, biała, brukselka, kalarepa, marchew, seler, ogórki, koper włoski, fasolka szparagowa, por, cebula, papryka słodka, dynia, rzodkiewka, wszystkie rodzaje sałaty, szpinak, botwinka, pomidory, rzepa. 

Dieta dopuszcza również stosowanie grzybów w wielu potrawach www.euro.who.int. Zajrzyj na nasze apetyczne propozycje kulinarne, które przedstawiają kwintesencję potraw w konkretnych fazach diety Dukana. Zachęcamy również do dzielenia się z nami swoimi podróżami kulinarnymi w Diecie Dukana, dzięki którym nie jest ona monotonna i po prostu nudna na dłuższą metę. Odkrywajmy razem nową jakość pożywienia!

Rate this post