Konsekwencje nieleczonej otyłości


Otyłość to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Ważnym jest, aby w porę zauważyć, iż z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego i w porę zacząć zapobiegać. Niestety wielu chorych, (bo otyłość jest poważną chorobą) „przegapia” moment w którym mogą sobie poradzić z problemem zanim zacznie wymagać radykalnych środków lub stanie się powodem do troski o własne życie.

Zgrabna sylwetka drogą do zdrowia

Podstawowym kłopotem towarzyszącym przez całe życie ludziom otyłym są problemy z poruszaniem. Można uznać, że choroba wyklucza u cierpiących możliwość korzystania z pewnych aktywności. Co więcej, przekłada się to w dużym stopniu na wykluczenie społeczne. Wszelkie próby nawet niewielkiego wysiłku fizycznego mogą okazać się zabójcze. Ponadto prześmiewczy wzrok i szeptanie za plecami doprowadzają do wysokiego dyskomfortu psychicznego.

Aspektem czysto medycznym są problemy ze stawami, szczególnie tymi umożliwiającymi poruszanie kończynami dolnymi. Zużywają się one w piorunującymi tempie, co w niedalekiej przyszłości powoduje okropna bóle przy codziennym poruszaniu wszystkim otyłym. Dlatego zadbanie o zdrową sylwetkę i skuteczna walka z otyłością prowadzą do poprawy całokształtu zdrowotnego, a w szczególności kondycji psychicznej.

Otyłość początkiem poważnych chorób

Najczęściej pojawiającą się chorobą jest cukrzyca typu 2. Dotyczy ona 80% wszystkich otyłych https://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_Kwa%C5%9Bniewskiego. Z biegiem czasu glukoza staje się nieprzyswajalna dla chorych i całkowicie uodparniają na insulinę. W bardzo łatwy sposób można sprawdzić obciążenie pod kątem cukrzycy. Kobiety, u których obwód talii przekracza 88 centymetrów są ponad 3,5 razy bardziej narażone na wystąpienie opisywanego schorzenia. To samo dotyczy mężczyzn z pasem powyżej 102 cm, zachorowalność na cukrzycę insulinozależną jest około 4,5 razy wyższa niż u mężczyzn z prawidłowym obwodem.
Otyłość wysoce niekorzystnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy. U większości otyłych wstępuje wysokie nadciśnienie tętnicze spowodowane zmianą wyglądu wszelkich naczyń układu krwionośnego pl.wikipedia.org. W dodatku, częstym schorzeniem jest również jest wcześnie występująca miażdżyca.

Aspektem równie zagrażającym życiu są kłopoty z oddychaniem. Często zdarza się, że nieleczona otyłość doprowadza do bezdechu nocnego, a później do astmy. Ponad to przy codziennych czynnościach może pojawić się zadyszka skutecznie utrudniająca funkcjonowanie. Starsze osoby, wieloletnio cierpiące z powodu otyłości narażone są na niedotlenienie, które może być bezpośrednią przyczyną zgonu.

Rate this post