Chirurgiczna walka z otyłością


Leczenie chirurgiczne jest już ostatnią deską ratunku dla osób borykających się z problemem otyłości. Gdy leczenie diabatyczne i farmakologiczne nie przynosi żadnych efektów, a chory staje na skraju załamania psychicznego niezbędna okazuje się interwencja skalpela.

BMI wyższe niż 40 zwykle niesie za sobą szereg dolegliwości bezpośrednio zagrażających życiu otyłego. Najczęściej występujące to: zaburzenia oddychania, obciążenie układu krążenia oraz upośledzona gospodarka metaboliczna. W tego typu przypadkach podejmowana jest bezzwłoczna decyzja o konsultacji z chirurgiem.

Mniejszy żołądek

Większość metod operacyjnych obejmuje fizyczne pomniejszenie objętości żołądka. Istnieje środek, w którym w celu wypełnienia przestrzeni wewnątrz żołądka stosuje się balon wypełniony solą fizjologiczną https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15795346. Dzięki niemu pacjent czuje się syty oraz pragnienie łaknienia zostaje znacznie zmniejszone. Redukcja wagi zazwyczaj oscyluje w okolicach 15-20 kilogramów. Po zastosowaniu półrocznej kuracji konieczne jest wyciągnięcie pustego balona na zewnątrz. Metoda wiąże się również z przestrzeganiem zaleceń dietetycznych lekarza.
Znanym również sposobem jest operacyjne podzielenie żołądka. Po zabiegu staje się on dwoma częściami. Do pierwszej, bardzo małej o pojemności maksymalnie 100 mililitrów trafia pożywienie, a następnie wąskim połączeniem trafia do większej komory gdzie zostaje przetrawiony. Zasadą działania tego rozwiązania jest uzyskanie uczucia sytości po zjedzeniu posiłku małych rozmiarów.

Efekty leczenia chirurgicznego

Sama operacja nie jest jedynym rozwiązaniem problemu. Dla uzyskania oczekiwanego efektu konieczne jest również ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i utrzymywanie restrykcyjnej diety. Hospitalizacja, w zależności od typu operacji może trwać od 7 dni do 10, po tym okresie pacjent pozostaje pod stałą opieką medyczną oraz wykonuje zadania zalecane przez lekarza keto guru. Niestety metoda inwazyjna obarczona jest dużym ryzykiem, więc koniecznym jest wybranie możliwie najlepszej opieki medycznej.

Kiedy sukces został odniesiony?

Przede wszystkim, kiedy wybrana metoda ułatwiła walkę bądź całkowicie wyeliminowała ryzyko chorób zagrażających życiu osób otyłych. Długofalowym skutkiem jest stała obserwacja masy ciała. Efekt jojo jest nieunikniony, lecz ważne jest, aby podwyższenie wartości wagi nie przekroczyło 3 kilogramów w ciągu 2 lat – wtedy akcja kończy się fiaskiem.

Rate this post